Mirzaade Aydınlatma | Avize Tasarım

YATAK ODASI AYDINLATMASI

Yatak odanız, muhtemelen evinizdeki tüm odalar içinde tamamen karanlık, tamamen aydınlık ve arada bir yerde tamamen vakit geçirdiğiniz tek yerdir. Bu nedenle, yatak odanızın aydınlatma tasarımını doğru yapmak, geceleri kafanızı dinlendirmek, her sabah yükselmek ve parlamak ve gününüze devam etmek için rahat bir yer haline getirmek için çok önemlidir.

Bu yatak odası aydınlatma kılavuzunu, size bir yatak odasını doğru şekilde nasıl aydınlatacağınızı öğretmek için derledik.

Yatak Odanızda Işık Katmanları Yaratma

Aydınlatmanızı nasıl katmanlaştıracağınızı bilmek, yatak odanızda en iyi aydınlatmayı yaratmanın anahtarıdır. Bu, ortam, görev ve vurgu aydınlatması arasında doğru dengeyi bulmak anlamına gelir. Bu dengeyi oluşturarak, herhangi bir ruh hali ve bir anahtar hareketiyle herhangi bir aktivite için aydınlatma oluşturabileceksiniz.

Ortam Işıklandırması

Odada ne yapmak istediğinize karar verin, sonra uygun ışıklandırmayı seçebilirsiniz.Yapay aydınlatma açısından ortam ışığına en iyi şekilde tavan armatürleri (gömme montaj tavan ışıkları,avizeler,sarkıt lambalar vb.) veya portatif,zemin lambalar yeterli miktarda aydınlatma sunar.

Görev Aydınlatması

Okumak, çalışmak veya makyaj yapmak gibi biraz daha fazla odak gerektiren etkinlikler yapmayı düşünüyorsanız, genel ışıklandırmanın üzerine görev ışıklarını yerleştirmeyi düşünün. Odaklanmış görev aydınlatmasının, geleneksel masa görev ışığıyla sınırlandırılması gerekmez. Başucu masa lambaları, yatağın her iki tarafında alçak asılı sarkıtlar, aplikler, başlığın her iki tarafındaki duvara monte çalışma lambaları veya üzerine yerleştirilmiş diğer yön aydınlatmasını göz önünde bulundurun.Ev bilgisayarları, dikiş makineleri, okuma köşeleri yönlendirilmiş ışığa ihtiyaç duyar. Oturma alanları yumuşak, gölgeli aydınlatmalar ister. Şifonyer bölümü ise daha parlak ışık ister.

 Işık Tarafında Kalın

Gölgelenmiş lambalardan ve çok opak ışıklardan kaçının, aksi taktirde yatak odanız çok karanlık olabilir. Bu aydınlatmalar güzel görünebilir ancak ışık fonksiyonel olmayacaktır. Bir masa lambası alırken, yumuşak bir şekilde dağılmış gölgeli bir lambayı tercih edebilirsiniz. Yatarken zor olmayacağından emin olmak için, onun nasıl açılıp kapandığını görmek için biraz zaman ayarlamalısınız.

 Konum

Işıkları doğrudan yatağın üzerine konumlandırmayın. Baş üstündeki doğrusal ışık, yüz seviyesindeki yumuşak ışıktan daha az konfor sunar.

 Daha Fazlası

Hiçbir tek ışık kaynağı, taşınabilir lambalar ve kurulu aydınlatmaların kombinasyonuyla oluşturulan görsel rahatlığı sunmaz. Bir yerde çok fazla ışık tatsız ve göz kamaştırıcıdır. Düşük güç değerinde birden fazla ışık kaynağı kullanmak daha iyi bir tercihtir.

 Ruh Hali

Yatak odasında güçlü bir ambiyans olması önemlidir. Efekti değiştirmek için ışıklara dimmer takabilirsiniz. Yumuşak ve renkli ampuller odanın ruh halini değiştirebilir.

Giyinme Odası

Giyinme odaları ve dolapların iyi bir ışığa ihtiyacı vardır. Ancak sıcak bir ampulü narin giysilerin yakınına koymamak için özen göstermelisiniz. Dolabın üst kısmına veya rafın kenarına 25mm’lik dolap ışıkları takabilirsiniz. Bu tür uygulama alanlarında uzmanlar, flüoresan veya LED ışıkları tercih eder. Çünkü, daha çok ışık verir, soğuk çalışır, enerji tasarrufu sağlar ve kolayca gizlenebilir. Eğer doğru ışığı kullanırsanız, kıyafetlerin rengini daha iyi anlayabilirsiniz.

Okuma

Taşınabilir okuma lambaları kitapseverlere esneklik sunar. Okuma lambalarını satın alırken, kendi zevkinize göre döndürme, kolunu hareket ettirme gibi ayarlama yeteneği olmasına dikkat etmelisiniz. Bu lambalar aynı zamanda iyi gölgelenmiş olmalı, ampulü görmemelisiniz. Bu sayede uyku arkadaşınızı rahat etmeden okuyabilirsiniz.

Parlaklık

Yatak odanızın aydınlatmasını katmanlaştırırken, her fikstür için kullanacağınız ampul türünü dikkate almak da önemlidir. Ampulün aydınlatma yoğunluğuna ve yaydığı renge bağlı olarak, belirli bir aktivite sırasında ve sonrasında çalışma şeklinizi olumlu veya olumsuz yönde etkileme potansiyeli vardır. Yatak odası için önerilen lümen 2,000 ila 4,000 arasında değişmekle birlikte, bu, yatak odanız için istediğiniz ortam türüne göre değişen öznel bir karardır.

Işık Rengi

Işık rengi, belirli etkinlikleri desteklemede önemli bir rol oynar. Yeni başlayanlar için, ampul tipini düşünün: akkor / halojen ampuller tipik olarak yumuşak beyaz bir parıltı verir, CFL’ler çok fazla maviyi dağıtma eğilimindedir, LED’ler ise rengi sıcaklık gamında verirler.

Beyaz ve mavi ışık renklerinin uyanıklığı arttırdığı gösterilmiş olduğundan, bu tonlarla yapılan aydınlatma en iyi odaklanmış etkinlikleri desteklemek için görev veya yönlü aydınlatma ile kullanılır. Mavi ve beyaz ışıklar uyanıklığı artırdığından ve ardından melatonin (veya uykuya neden olan hormonların) üretimini bastırdığından, uzun bir günün ardından yatak odasında dinlenmeye ve rahatlamaya çalışıyorsanız ideal değildir. Öte yandan, daha sıcak renkleri (sarı gibi) yayan aydınlatma melatonin üretimine müdahale etmez. Bu nedenle, sıcak ışıklar, okuma, TV izleme veya sadece rahatlama gibi yatak odası aktiviteleri için en iyisidir.

tr Turkish
X
Anasayfa
Hesap
Sepet
Ara