Mirzaade Aydınlatma | Avize Tasarım

MUTFAK AYDINLATMASI

Mutfaklar, birbirinden leziz yemeklerin yapıldığı, yendiği, bulaşıkların yıkandığı, kadınların vaktinin büyük bir bölümünü geçirdiği evin en önemli alanlarından bir tanesidir. Uğraşılan şey gıda olunca, temizliğin önemi artıyor. Mutfakta işlerin titiz bir şekilde yürütülmesi için yeterli aydınlatma koşulları oluşturulmalı, bunu yaparken de konfor kaybı yaşanmamalıdır.

Mutfak aydınlatması, aynı zaman da güvenlik için de son derece önemlidir. Kesici aletlerle gıda ürünleri üzerinde işlem yaparken yeterli aydınlatmanın olmaması, kazalara yol açabilir.

*Evlerde mutfakların aydınlatılmasında 200 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir.

*İyi aydınlatma koşulları oluşturmak için yalnızca şık görünümlü avizeler seçmek yeterli olmaz. İyi bir planlama ve bu planı iyi bir şekilde uygulamak gereklidir.

*Aydınlatma elemanlarının seçiminde, düşük kamaşma değerine sahip olmasına, renkleri gerçek rengine yakın şekilde göstermesine ve kolay temizlenebilir olmasına dikkat etmek gereklidir.

*Mutfaklarda genellikle tek bir ışık kaynağıyla tüm mekan aydınlatılmaya çalışılır. Ancak bu durumda özellikle geniş mutfaklarda bazı alanlar çok parlakken, bazı alanlar çok karanlık kalabilir. Bunun üstesinden gelmek için mutfağın farklı bölümlerinde sarkıtlarspot ışıklar ve ışık şeritleri kullanılabilir.

*Genel aydınlatma için kullanılan ışık kaynağı, tezgahta çalışan kişinin arkasında kaldığında tezgah üzerinde gölge oluşabilir. Böyle bir durumda, tezgahta ekmek, sebze, meyve gibi gıdaları bıçak ile keserken, yetersiz aydınlatma nedeniyle ciddi kazalar yaşanabilir. Bunun önüne geçebilmek için; genel aydınlatmaya ek dolap altlarına ve tezgah üstlerine yerleştirilecek ışık şeridi ve spotlar yardımıyla görev aydınlatması yapılabilir.

*Dolap altlarına, tezgah üstüne ve altına yerleştirilecek ışık şeritleri, genel aydınlatma koşullarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, dekoratif ve şık bir görünüm yaratacaklardır.

*Mutfakta bir yemek masanız bulunuyorsa ve bu alanı yemek yemek için sık kullanıyorsanız, ışıkların parlaklığının ayarlanabilmesi sizin için önemli olabilir. Örneğin, yemek yaparkenyerken ve bulaşık yıkarken parlak ışığa ihtiyacınız olabilir. Ancak yemek sonrasında keyifli bir sohbet için daha loş ışıklara ihtiyaç duyabilirsiniz.

tr Turkish
X
Anasayfa
Hesap
Sepet
Ara