Mirzaade Aydınlatma | Avize Tasarım

KORİDOR VE ANTRE AYDINLATMA

Bilindiği üzere antre evin ilk izlenimini ve karakterini oluşturan ve odalarda neyle karşılaşacağı konusunda fikir veren bölümdür. Evin koridoru ise odalardan birbirine geçiş amacıyla kullanılan, antre ve diğer odaları birbirine bağlayan, gün içerisinde en çok kullanılan mekandır. Hal böyle olunca evin diğer alanlarında olduğu gibi antre ve koridor bölümlerinin aydınlatma şekilleri de uzun ömürlü ve dekoratif olmalıdır. Hem kendimiz hem de misafirlerimiz açısından davetkar olmalıdır. Aynı zamanda insanda içeri girme isteği uyandıran, ferah ve karmaşık olmayan, dekorasyona uyumlu ve şık bir alan olmalıdır. Bu alanın aydınlatılması için gerek tavan kısmından gerekse taban kısmında aydınlatma yapılabilir.

 

1- Koridorlarda istenilen ferah ve aydınlık görünümü sağlamak için dekorasyonda bazı ufak teknikler kullanılmalıdır. Örneğin; Antreniz genişse büyük bir aydınlatma elemanı, küçükse küçük aydınlatma elemanı, koridor uzun ise birkaç aydınlatma elemanı birden kullanılmalıdır.

2- Özellikle ev aydınlatmalarında aydınlığın gündüzde sağlanması için koridor renkleri açık renk olmalıdır.

3- Koridorunuz uzunsa; Hem aydınlık olması hemde şık bir görüntüye sahip olmak için koridorda arka arkaya tavan lambaları asılmalıdır.

4- Koridora daha geniş ve daha aydınlık bir görünüm kazandırmak için koridor duvarlarında çerçeve kullanılmalıdır.

5- Koridorlarda kullanılması önerilen boy aynaları ışığı tüm alana yansıtıp dağıtarak daha ferah ve parlak bir görünüm sağlamaya yardımcı olurlar.

6- Dekorasyonunuza uygun aydınlatma ürünleri seçin. Örneğin; Klasik tarzda bir eviniz varsa aydınlatma ürününüz de buna uygun olmalıdır. Eviniz modern ise, aynı şekilde avize, spot veya ne tür aydınlatma ürünü seçiyorsanız, seçiminiz buna uygun ve modern stilde olmalıdır.

7-  Koridor ve antreler farklı mekanları birbirine bağlayan alanlar olduklarından dolayı, aydınlatma da bu anlamda yönlendirme için kullanılmalı ve stratejik olarak düzenlenmelidir. Örneğin; Koridorun ortasına rastgele bir avize koymak yerine, tavana şerit LED’ler veya duvarların alt kısmına ankastre aydınlatmalar tercih edilmelidir.

8- Tavan için avize şeklinde lambalar tercih edilirken, zemin kısmı içinde LED ışıklar tercih edilmelidir.

9- Spot aydınlatmalar sensörlü olup hareket halinde ışıklar yanıp sönmektedir. Eğer koridorunuz çok dar ise yerden aydınlatma yerine yan duvarlardan yapılacak spot aydınlatmalar tercih edilmelidir.

10- Koridorunuz çok dar değilse ve farklı tarzda bir dekorasyon düşünüyorsanız, yerden aydınlatma yerine yan duvarlara asacağınız şık apliklerle de aydınlatmayı güçlendirebilirsiniz.

11- Daha şık ve modern bir görünüm kazandırmak açısından, akşam saatleri için koridorların aydınlatılmasında spot ışıklar kullanılmalıdır.

12- Geniş koridorların köşesinde durabilecek ayaklı modern ışıklandırmalar da aydınlatmayı etkin bir şekilde sağlar ve aynı zamanda dekorasyona gösterişli bir hava katar.

13- Bir başka aydınlatma yöntemi olarak duvarın yer ile birleştiği köşe kenarlarına aralıklı olarak koyulacak mavi renkteki loş aydınlatmalar da hem kullanışlı hem de oldukça şık duracaktır

14- Koridor için seçeceğiniz aydınlatma ürünlerinin ilginç tasarımlı olması, dikkatleri koridorun darlığından veya karanlığından uzaklaştırır. Özellikle LED aydınlatma elemanları ile hem ilginç tasarımlar yapabilir hem de tasarruf edersiniz.

15- Geniş koridorlarda kullanılacak olan kristal avizeler, ışığı iyice yansıtarak koridorun pırıl pırıl parlamasını sağlar.

16- Antre ve koridorların davetkar görünmesi için aydınlatmanın kuvvetli olması gerekir. Tek bir avize yerine arka arkaya sıralanan birkaç tavan lambası da, ritim oluşturur ve koridorunuzu hareketlendirerek oldukça davetkar bir ortam oluşturur.

17- Artık günümüzde LED ampuller arasında 180⁰’ye kadar aydınlatma yapabilen modeller rahatlıkla bulunabilmektedir. LED teknolojisi sayesinde elektrik tüketimi daha az olmakla beraber artık evlerde kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

tr Turkish
X
Anasayfa
Hesap
Sepet
Ara